PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

26.10.2023 r w naszej placówce odbył się apel z  okazji święta biblioteki szkolnej. Mottem przewodnim apelu była: „Japonia – kraj kwitnącej wiśni”. Nasi uczniowie dłuższy czas przygotowywali się do tej uroczystości. Na zajęciach bibliotecznych dużo czytaliśmy o Japonii, wykorzystując książki: „Japonia”, „Banzai – Japonia dla dociekliwych”. Oglądaliśmy także filmy i audycje o tematyce Japonii. Wychowankowie również przygotowywali na konkurs wachlarze, lampiony i prace, które dekorowały aulę. Ale to nie wszystko. Niespodzianką było spotkanie z członkami stowarzyszenia i Szkoły Samurajów (Poland Samurai Federation). Pan Alexander Zduń jest jedynym uznanym przez Japończyków polskim samurajem. Ukończył szkołę w Osace, otrzymał stosowne certyfikaty. Zapoznał nas z historią , strojem i bronią samuraja. Obejrzeliśmy inscenizacje walk pomiędzy samurajami.  A wybrani J przeszli krótkie szkolenie obsługi  broni używaną przez samurajów J. Zabawa była przednia. Owocem naszego spotkania była decyzja o podjęciu intensywnej współpracy w ramach projektu.
Osoba odpowiedzialna: Elżbieta Kwapińska, nauczyciel bibliotekarz